Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Ośrodek Pomocy Społecznej w Nowym Warpnie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Dodatek elektryczny - zasady i warunki przyznania dopłaty do prądu

Wniosek o dodatek elektryczny przysługuje gospodarstwom domowym stosującym ogrzewanie elektryczne lub pompę ciepła, gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym nie jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. z 2022 r. poz. 1378, z późn.zm.), która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy10).

Przysługuje jeden dodatek elektryczny na jeden adres zamieszkania. Warunkiem koniecznym do złożenia wniosku o dodatek elektryczny jest posiadanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków, o której mowa w art. 27a ust. 1 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków (Dz. U. z 2022 r. poz. 438, 1561, 1576 i 1967).

 

Wysokość dodatku elektrycznego

Ustalono dwa progi dopłat do ogrzewania elektrycznego. Możemy we wniosku o dodatek elektryczny ubiegać się o następujące kwoty:

  • 1000 zł - dla osób wykorzystujących do ogrzewania pompy ciepła, ogrzewanie elektryczny, bojlery elektryczne przy zużyciu rocznym prądu do 5000 kWh.
  • 1500 zł - przysługuje gospodarstwom domowym, których zużycie prądu w 2021 roku przekroczyło 5000 kWh.

 

Wniosek o dodatek elektryczny gdzie złożyć

Wniosek o dodatek elektryczny składamy w Ośrodku Pomocy Społecznej w Nowym Warpnie,   właściwego ze względu na miejsce zamieszkania. Można go złożyć osobiście , wysłać   na adres Ośrodka Pomocy Społecznej w Nowym Warpnie, za pośrednictwem poczty lub złożyć online. Urzędnicy zweryfikują poprawność składanego formularza.

 

Jak złożyć wniosek o dodatek elektryczny online?

Złożenie wniosku o dodatek elektryczny możliwe jest za pośrednictwem ePUAP. Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego online to załącznik do listu podpisanego profilem zaufanym. Trzeba więc przygotować go samodzielnie na komputerze poza ePUAP - w programie Word lub PDF, następnie dołączyć do pisma ogólnego - „Pismo ogólne do podmiotu publicznego”.

 

Do kiedy wniosek o dodatek elektryczny

Wniosek o dodatek elektryczny można składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023. Po tym terminie wnioski nie będą przyjmowane i pozostaną bez rozpatrzenia.

 

Kiedy wypłata dodatku elektrycznego 1000 i 1500 zł

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o dodatek elektryczny wypłata świadczenia nastąpi w terminie do 31 marca 2023 roku.

 

Jak dostać wyższy dodatek elektryczny. Jakie dołączyć dokumenty do wniosku?

Jeśli chcemy się ubiegać o wyższy dodatek elektryczny w kwocie 1500 zł do wniosku należy dołączyć odpowiedni dokument. Jest to rozliczenie roczne z przedsiębiorstwem energetycznym potwierdzające zużycie energii elektrycznej w 2021 r. przekraczające 5MWh (5000 kWh).

 

Dodatek elektryczny nie przysługuje do fotowoltaiki!

Właściciele domów mających instalację fotowoltaiczną są wykluczeni z możliwości otrzymania dodatku elektrycznego. W ustawie jednoznacznie określono, że dodatek elektryczny nie przysługuje, jeśli mamy panele fotowoltaiczne, nawet w połączeniu z pompą ciepła!

 

Wniosek o dodatek elektryczny tylko do jednego źródła

Wniosek o dodatek elektryczny można złożyć pod warunkiem, że nie wnioskowaliśmy o dopłatę do innego rodzaju źródła ciepła (czyli węgla, pelletu, drewna, oleju opałowego i gazu LPG).

 

Dodatek elektryczny a dodatek węglowy

Dodatek elektryczny nie przysługuje również gospodarstwom domowym, które złożyły wniosek o dodatek węglowy lub dodatek do innego źródła ogrzewania, jak pellet drzewny, gaz płynny, drewno opałowe czy olej opałowy. 

 

Dodatek elektryczny do wynajmowanego mieszkania

Zgodnie z ustawą dodatek elektryczny mogą otrzymać osoby najmujące dom lub mieszkania, w którym stosowane jest ogrzewanie elektryczne. Nie trzeba być właścicielem nieruchomości, żeby dostać dodatek elektryczny.

Załączniki do pobrania

Lp. Plik Data dodania Liczba pobrań
1 Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego.PDF (PDF, 341.50Kb) 2022-12-02 07:58:49 131 razy
2 Dodatek elektryczny - oświadczenie RODO.docx (DOCX, 19.65Kb) 2022-12-02 07:58:49 132 razy

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Krystian Lamparski 02-12-2022 07:58:49
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Krystian Lamparski 02-12-2022
Ostatnia aktualizacja: Krystian Lamparski 02-12-2022 08:06:02